Aktualizacja Windows 10 do Windows 11
Nowy system operacyjny od firmy Microsoft to obecnie gorący temat. Niedawno opublikowano najnowszą odsłonę tego popularnego systemu nazywając go Windows 11.
Niestety nie każdy ma możliwość zaktualizować swojego Windowsa 10 do Windowsa 11 bezpośrednio przez usługę Windows Update. Wszystko głównie przez wyłączony moduł TPM lub komputer niespełniający wymagań, które narzuca Microsoft. Mimo tego mamy dla was dobrą wiadomość, na jedno i drugie istnieje już rozwiązanie.
Komputer nie spełnia minimalnych wymagań.
Istnieją już w Internecie filmy, które prezentują różne sposoby na obejście wymagań w przypadku gdy mamy np. niekompatybilny procesor. Polegają one głównie na zmianach dokonywanych w rejestrze, dzięki czemu nieco okłamujemy nasz komputer, podczas sprawdzania czy spełniamy wymagania. Nie będziemy się w tym artykule skupiać na tym aspekcie, lecz zostawimy dla was odnośnik do jednego z materiałów. Pamiętajcie jednak, że zmiany w rejestrze trzeba dokonywać ostrożnie, gdyż można w ten sposób uszkodzić swój system i konieczna może być ponowna instalacja systemu. Jeśli jesteś osobą, która nie jest użytkownikiem nieco bardziej zaawansowanym, polecamy oddać komputer do specjalisty, jeśli zależy nam na tej aktualizacji. Nie wiadomo także, czy w przyszłych aktualizacjach system nie będzie sprawiał problemów z niekompatybilnym sprzętem.
Wyłączony moduł TPM.
Często w usłudze Windows Update pojawia się komunikat, że nasz komputer nie spełnia wymagań dla Windowsa 11. To niekoniecznie musi być prawda. Moduł TPM w wersji 2.0, który to swoją drogą jest wymagany w celu zainstalowania nowego systemu, może być wyłączony, a wtedy nasz komputer uzna, że po prostu go nie ma. Łatwym sposobem na sprawdzenie tego, czy nasz moduł jest włączony to wejście do aplikacji „Uruchom” (skrót klawiszowy Windows + R) i wpisanie komendy „tpm.msc”. Jeśli otworzy się okno z informacjami o naszym module, znaczy to że jest on uruchomiony. Jeśli zaś otrzymamy informacje, że moduł nie został odnaleziony, może to wskazywać na to, że nie został on włączony w BIOS’ie.
W tym celu należy udać się do BIOS’u w swoim komputerze (jak wejść do BIOS wyjaśniamy w nagłówku poniżej), a następnie przejść do zakładki „Urządzenia peryferyjne” i odnaleźć opcje „… CPU TPM” i sprawdzić czy jest ona „Enable” – włącza czy „Disabled” – wyłączona. Jeśli to drugie, należy dokonać zmiany na „Enable”. Dodatkowo powinniśmy udać się do „Trusted Computing” i odnaleźć opcje „Security Device Support”. Ona również powinna być włączona – „Enable”.
Wychodzimy z BIOS’u zapisując nasze zmiany, komputer uruchomi się ponownie i pojawi się ponownie system Windows. Pamiętajcie jednak, że w zależności od producenta płyty głównej te opcje mogą nosić różne nazwy lub znajdować się w całkowicie innych miejscach. Dlatego warto jest sprawdzić dokładnie w Internecie jak włączyć moduł TPM w BIOS’ie waszego producenta.
TPM jest włączony, a komputer dalej nie spełnia wymagań.
Często zdarza się tak, że po włączeniu modułu TPM 2.0 i pewności, że komputer spełnia wymagania, dalej pojawia się komunikat o tym, że komputer wymagań jednak nie spełnia.
W tym celu najlepiej jest pobrać asystenta instalacji Windows 11 i za jego pomocą dokonać aktualizacji. Cała procedura jest banalnie prosta, wystarczy uruchomić asystenta, zaczekać aż zakończy on pobieranie, komputer samoczynnie uruchomi się ponownie, a następnie ujrzymy nowy system operacyjny. Po zalogowaniu się do konta użytkownika, czeka nas krótka chwila przygotowań systemu do działania i można cieszyć się nową wersją tego systemu.