iNetEdukacja

Jaką rolę odgrywa zasilacz w komputerze? – Tani vs droższy

Zadaniem zasilacza w naszych komputerach, to oczywiście dostarczenie odpowiedniego prądu o odpowiednim napięciu, do wszystkich podzespołów naszego komputera. Można go poniekąd porównać do serca, które pompuje krew z tlenem i innymi składnikami, by zasilić nasze organy.

To jaki zasilacz wybierzemy do naszego komputera ma ogromne znaczenie, w perspektywie dłuższej eksploatacji. Tani zasilacz z tzw. czarnej listy, może być źródłem wielu problemów jak np. przedwczesne uszkodzenie lub dostarczanie niestabilnych napięć do naszych podzespołów.

Konsekwencje korzystania z zasilaczy, z tzw. czarnej listy.

Konsekwencje płynące z korzystania, z takiego zasilacza w momencie jego awarii, mogą być niestety bardzo dotkliwe. Przy dużej ilości szczęścia może okazać się, że spali się sam zasilacz i oprócz nieprzyjemnego zapachu i straconych kilkudziesięciu złotych nic większego się nie wydarzy.
Jak jednak pokazuje nam doświadczenie, takie awarie kończą się bardzo tragicznie. Zasilacz w momencie swojej „śmierci” zabiera za sobą również inne komponenty naszego komputera, w tym te najcenniejsze jak procesor, karta graficzna, płyta główna i inne. W takiej sytuacji producent nie uzna gwarancji na inne podzespoły, w efekcie możemy być ładnych kilka tysięcy złotych do tyłu.

Zdarza się również tak, że zasilacz przez większość czasu działa na pozór dobrze i wykonuje swoją pracę poprawnie. Niestety, niestabilne napięcia, które są przekazywane na nasze podzespoły mogą być przyczyną ich przedwczesnego uszkodzenia lub nieoczekiwanego resetowania się komputera, w konsekwencji prowadzące do kosztownej naprawy całej jednostki.

Zalety korzystania z markowych zasilaczy, z certyfikatem sprawności.

Korzystanie z markowych zasilaczy, posiadających certyfikat sprawności, to nie tylko gwarancja lepszego wykorzystywania energii elektrycznej w naszym komputerze. To także spokój na kilka lat, bowiem producenci markowych zasilaczy dają gwarancję nawet do 3 lat! Takie zasilacze to również pewność stabilności napięć, a więc przedłużenie żywotności komputera o kolejne lata!

Podsumowując

Zasilacz odgrywa znacznie ważniejszą rolę, niż można na pozór przypuszczać. Ma on bezpośredni wpływ na sprawność i długość działania naszego komputera. Nie warto więc oszczędzać tych 200, 300 lub więcej złotych, bo konsekwencje takiej oszczędności są nieekonomiczne, z dłuższej perspektywy czasu.

Jeśli producent komputera nie chce nam podać marki zasilacza lub nie udostępnia dokładniejszej specyfikacji zasilacza, który zastosował w swoim komputerze, a sama jednostka jest tańsza niż te markowe, powinno dać nam to do myślenia, że mamy do czynienia ze słabej jakości sprzętem!

Tym mini poradnikiem rozpoczynamy serię edukacyjną o podzespołach komputerowych. Nie chcemy zbyt mocno wchodzić w zawodowy żargon, po to by nasze materiały mogły zostać zrozumiane nawet przez osoby, które nie mają na co dzień bezpośredniego kontaktu z elektroniką komputerową.